Śladem wrocławskich murali

źródło - www.wroclaw.naszemiasto.pl

Wrocław. Miasto spotkań. Nasze miasto. Każdy słyszał o Wrocławskich Krasnalach, które można spotkać w całym mieście i reprezentują różne ciekawe miejsca tego wspaniałego miasta.
Jednak dla osób, które wolą patrzeć w niebo niż pod nogi lepszą atrakcją naszego miasta są murale. Czym jest mural? W skrócie to wielki malunek na ścianie budynku. I nie mówimy tu o brzydkim wandalizmie, tylko o niezwykłych dziełach sztuki, które ozdabiają wrocławskie kamienice i bloki.
Sztuka muralowa narodziła się w w Ameryce Łacińskiej i Meksyku w latach 20 i 30 XX. Wieku. Prekursorami tego rodzaju sztuki byli David Alfaro Siqueiros, Jose Clemente Orozco i Diego Rivera. Używali do tego farb do lakierowania samochodów.
Kiedyś używane były głównie jako wielkie reklamy produktów lub zakładów produkcyjnych. Do tej pory można je spotkać w niektórych miastach, w ich starszych dzielnicach. Gratką dla fanów muzyki będzie fakt, że kilka z murali zaprojektowanych zostało przez muzyka i twórcę z naszego rodzimego podwórka – L.U.C.a. (m.in na ul. Cieszyńskiego 20 i pod wiaduktem na ulicy Legnickiej).
W okolicy naszych hosteli możesz znaleźć kilka murali.
Przy MOHOS, czyli w okolicach placu Jana Pawła II i ulicy Legnickiej można było kiedyś podziwiać niesamowite malunki na murach Akademii Muzycznej (niestety ukryte po odnowieniu budynku). Jednak przy ulicy Drzewnej (vis a vis naszego hostelu) na ścianach można zobaczyć dwa murale, które zachwycają swoją oryginalnością.
Przy MOHO M, na Nadodrzu znajdą Państwo jeszcze więcej murali. Po drodze do naszego hostelu na ul. Łokietka powita Państwa wielki malunek żarówki. W samej okolicy można znaleźć wiele ciekawych malunków. Większość murali została stworzona w ramach projektu OUT OF STH przez wrocławską galerię BMW.

Więc odwiedź Breslau, zatrzymaj sie u nas i wyrusz na poszukiwanie niezwykłej twarzy Wrocławia jakimi są malunki ścienne.
Dla osób zainteresowanych śledzeniem i obejrzeniem wrocławskich murali przygotowana została interaktywna mapa, ciągle aktualizowana o pojawiające sie i znikające (niestety) malunki, przy pomocy której można znaleźć każdy mural.