Skarby Wrocławia – Niezwykły holownik

Wrocław to wspaniała zabudowa, z którą z pewnością warto się zapoznać. To miasto może się jednak pochwalić licznymi atrakcjami, które wiążą się z wodą. W położonym nad Odrą mieście nie brak przecież zabytków, które wiążą się z przeprawami przez rzekę oraz z żeglugą. Jedną z tych atrakcji, którą warto uwzględnić w programie swej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska, jest pływające muzeum na holowniku parowym „Nadbór”.

Holownik ten cumuje w pobliżu Wybrzeża Wyspiańskiego, a jako część Otwartego Muzeum Techniki, stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej oryginalnych atrakcji turystycznych na terenie miasta. Wrocław może być dumny z obiektu, którego zwiedzenie sprawia turystom tak wiele radości. Ten cenny eksponat zachwyca swą formą oraz historią, którą w czasie wycieczki po mieście każdy z nas może poznać dokładniej. Co zatem warto wiedzieć na temat najsłynniejszego holownika we Wrocławiu?

„Nadbór” został zbudowany w latach 40-tych XX stulecia na terenie Holandii. W dziejach polskiej żeglugi zajmuje on ważne miejsce. Jeszcze w latach 60-tych „Nadbór” pomagał holować barki na Odrze i Kanale Gliwickim. Dzięki temu na stałe wpisał się w historię żeglugi pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem. Holownik ten jest zabytkiem wyjątkowym z kilku względów. Przede wszystkim zachował się on do naszych czasów w stanie niemalże niezmienionym. Warto też podkreślić, że „Nadbór” jest jedynym w Polsce statkiem śródlądowym, który posiada napęd parowy. Te dwa czynniki, połączone z ciekawą historią obiektu, czynią zeń ważną atrakcję dla zwiedzających Wrocław turystów. Nie powinno zatem dziwić, że dla wielu osób goszczących w stolicy Dolnego Śląska wizyta na jego pokładzie staje się jednym z najważniejszych punktów w programie takiej wycieczki. Czy warto zwiedzić to pływające muzeum? Tak. Już sam holownik zachwyca, a dodatkową atrakcją są prezentowane tu zbiory. W czasie zwiedzania tej specyficznej placówki muzealnej można zobaczyć sporo ciekawych zabytków, dzięki którym każdy może poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii techniki.